Kiedy niemowlęta mogą zacząć jeść pokarmy stałe? Odpowiedź zależy od wieku dziecka. Układ pokarmowy małego dziecka nie jest jeszcze gotowy do przyjmowania pokarmów stałych. Brakuje mu wielu enzymów trawiennych oraz języka, który wypycha obce substancje. Z tego powodu wczesne wprowadzanie pokarmów stałych nie jest konieczne. Mleko matki i mleko modyfikowane są wystarczające dla większości dzieci przez pierwsze sześć miesięcy. Zbyt wczesne wprowadzenie pokarmów stałych może być szkodliwe dla przyszłych nawyków żywieniowych dziecka, a nawet może prowadzić do otyłości w dzieciństwie.
Czas na wprowadzenie dziecka do pokarmów stałych
Wprowadzenie pokarmów stałych do diety niemowlęcia to duży krok dla Twojego dziecka. Bardzo ważne jest, aby zaczęło ono jeść różnorodne pokarmy, ponieważ w ten sposób zapewni sobie zdrowsze odżywianie przez całe życie. Większość niemowląt lubi próbować nowych pokarmów, a pierwsze kilka miesięcy to idealny czas na wprowadzenie różnych grup pokarmów. Jednak jeśli Twoje dziecko jest wcześniakiem, powinnaś zapytać swojego pracownika służby zdrowia, kiedy można bezpiecznie wprowadzić pokarmy stałe.
Pierwszym krokiem we wprowadzaniu pokarmów stałych jest upewnienie się, że Twoje dziecko poradzi sobie z teksturą. Oznacza to, że należy wprowadzać je powoli, zaczynając tylko od połowy łyżki na raz. Możesz również spróbować porozmawiać z dzieckiem o całym doświadczeniu, co może ułatwić mu przełknięcie. Idealnie byłoby, gdybyś wprowadzała dziecku produkty stałe tylko podczas jednego posiłku dziennie, zaczynając od rana. Pełen dzień formuły lub mleka matki odpowiada około 32 uncjom pokarmu stałego.
Istnieje kilka powodów, dla których nie jest dobrym pomysłem zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów stałych. Częstym powodem wczesnego wprowadzania jest to, że rodzice myślą, że ich dzieci są stale głodne. Choć może to być prawda, to zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów stałych jest również niebezpieczne. Może to prowadzić do otyłości w późniejszych latach. Dobrą zasadą jest czekanie, aż dziecko skończy co najmniej sześć miesięcy. Dzięki temu pokarmy stałe będą przyjemniejsze i zwiększą ogólne odżywianie dziecka.
Zgodnie z American Academy of Pediatrics, niemowlęta powinny rozpocząć pokarmy stałe między czwartym a szóstym miesiącem życia. Chociaż możesz rozpocząć stałe produkty wcześniej, nie doprowadzi to do dłuższego snu lub pomoże w trawieniu. Mleko matki i mleko w proszku są nadal najważniejszą częścią diety dziecka w pierwszym roku życia i ważne jest, abyś nadal dostarczała je w odpowiednich ilościach. Jeśli chcesz wcześnie wprowadzić pokarmy stałe, rozważ te pomocne wskazówki.
Unikaj podawania pokarmów dzieciom poniżej 1 roku życia
Eksperci zalecają, aby unikać karmienia niemowląt pokarmami stałymi, dopóki nie skończą one co najmniej sześciu miesięcy. CDC zaleca wprowadzenie stałych pokarmów dla dziecka w wieku sześciu miesięcy, a pierwsze kilka posiłków powinno składać się z pożywnych pokarmów, takich jak większość owoców i warzyw, białko i ziarna. Pokarmy alergiczne powinny być wprowadzane później, gdy dziecko jest na nie gotowe. Skonsultuj się ze swoim pediatrą, aby uzyskać więcej informacji.
Najlepiej unikać podawania soków owocowych niemowlętom poniżej jednego roku życia. Sok owocowy może być słodki, a to może zmniejszyć apetyt. Zamiast tego proponuj rozcieńczony sok owocowy w porze posiłku. Nie musisz dawać dziecku więcej niż ćwierć filiżanki dziennie. Sok, który nie został poddany pasteryzacji jest niebezpieczny i powinien być rozcieńczony wodą przed podaniem dziecku. Napoje sokowe oznaczone jako „sok” lub „napoje owocowe” często mają wysoką zawartość dodanych cukrów i nie zawierają niezbędnych witamin i minerałów.
Podając jedzenie niemowlętom poniżej jednego roku życia, unikaj wprowadzania jakiegokolwiek rodzaju miodu. Miód zawiera bakterie, które powodują problemy w jelitach Twojego dziecka. Kiedy te bakterie są dopuszczone do gromadzenia się w jelitach dziecka, mogą spowodować botulizm niemowląt, potencjalnie śmiertelną chorobę. Miód zawiera również cukier, który jest zły dla zębów, więc upewnij się, że trzymasz to z dala od diety dziecka.
Buraki są również wysokie w zarodnikach Clostridium botulinum, które mogą powodować botulizm u niemowląt. Dorośli nie mogą być dotknięci tymi zarodnikami, ale niemowlęta mogą. Ta bakteria może się szybko rozwijać, zagrażając życiu dziecka. Nie powinnaś również zastępować mleka krowiego mlekiem matki, dopóki dziecko nie skończy co najmniej roku.
Zapobieganie zagrożeniom zadławienia
Głównym celem zapobiegania zagrożeniom zadławienia podczas jedzenia pokarmu dla niemowląt jest zminimalizowanie ryzyka uduszenia. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, możliwe jest zminimalizowanie ryzyka zadławienia. Ważne jest, aby unikać pokarmów, które są okrągłe lub żylaste, ponieważ łatwo się nimi zadławić. Twarde owoce i warzywa powinny być pokrojone w małe, cienkie paski, rozdrobnione lub posiekane. Podając mięso lub drób, należy usunąć kości.
Innym sposobem zapobiegania zadławieniu jest zapewnienie dziecku picia dużej ilości płynów podczas jedzenia. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko uczy się połykać. Ważne jest również ustalenie granic wokół podawania pokarmów stałych i płynów oraz unikanie podawania niemowlęciu pokarmów stałych podczas karmienia. Należy omówić z dzieckiem zagrożenia związane z zadławieniem się, a jeśli dziecko przebywa w obecności rodzeństwa, upewnić się, że należy oddzielić płyny od pokarmów stałych.
Można również zwracać uwagę na małe przedmioty. Niektóre pokarmy, takie jak jabłka, mogą powodować problemy z zadławieniem, jeśli zostaną połknięte. Inne przedmioty spożywcze, które mogą stanowić zagrożenie zadławienia obejmują leki na ząbkowanie rub-on, które mogą zdrętwieć gardło i zakłócić połykanie. Użycie rolki papieru toaletowego jako testera zadławienia pomoże Ci określić, czy mały przedmiot jest bezpieczny do zaoferowania dziecku.
Możesz również wprowadzić zagrożenia zadławienia do swojego dziecka, gdy jest wystarczająco dojrzałe, aby żuć i przenosić jedzenie w ustach. Gdy dziecko opanuje te umiejętności, możesz zacząć oferować dziecku pewne rodzaje pokarmów i powoli ograniczać ich przygotowanie. Należy jednak nadal podawać dziecku niewielkie ilości tych pokarmów w zmodyfikowanej formie i zapewnić nadzór nad nim podczas tego procesu. Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci rozwijają swoją zdolność do zadławienia się z czasem i ważne jest, aby usunąć wszelkie zagrożenia zadławienia tak szybko, jak to możliwe.
Pokarmy jednoskładnikowe są najlepsze dla niemowląt
Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć, jest to, jaki rodzaj żywności jest najlepszy dla Twojego dziecka. Powinieneś dążyć do pokarmów jednoskładnikowych. Są one najbardziej atrakcyjne dla Twojego dziecka. Pokarmy te nie powinny być zbyt słodkie i powinny mieć mało lub wcale przypraw. Przykłady pokarmów jednoskładnikowych to awokado, kabaczek, marchew, groszek i mięso. Pokarmy te mają wysoką zawartość żelaza, dlatego są dobrym wyborem dla niemowląt. Można je uzupełnić formułą lub mlekiem matki.
Owoce są również zdrowe i są idealne dla Twojego dziecka. Staraj się kupować dojrzałe owoce, takie jak awokado, które są łatwe do zacierania. Przechowuj je w lodówce. W lodówce wytrzymają dłużej, ale pamiętaj, aby od razu nakarmić dziecko. Najlepiej unikać owoców cytrusowych, które zawierają zbędne kalorie i cukier. Najlepiej też trzymać się z dala od deserów owocowych, które zawierają dodatek cukru i kalorii, które mogą prowadzić do otyłości. Możesz również użyć 100% soku owocowego, ale upewnij się, że wcześniej go odcedzisz. Słodkie napoje również nie są dobre dla Twojego dziecka, ponieważ mogą powodować próchnicę zębów i dodawać niepotrzebne kalorie do diety.
Możesz również wprowadzić półstałe pokarmy po tym, jak Twoje dziecko przestało karmić piersią lub formułą. Kiedy Twoje dziecko rozwinie smak tych nowych pokarmów, możesz wprowadzić je do różnych kombinacji żywności. Ważne jest, aby podawać te pokarmy stopniowo, w zależności od wieku i etapu rozwoju dziecka. Jednoskładnikowe pokarmy są najlepsze dla dzieci, ponieważ są łatwe do strawienia i przystosowania. Na przykład płatki ryżowe wzbogacone żelazem można podawać dziecku z mlekiem matki lub mieszanką, aby przyzwyczaiło się do ich konsystencji. Najlepiej jest też podawać pokarm bezpośrednio do ust dziecka, co pozwoli mu zdecydować, czy smakuje, czy nie.
Unikanie ryzyka zadławienia przy pokarmach wieloskładnikowych
Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, wprowadzając nowe pokarmy dla dziecka, jest rozpoczynanie od małych porcji. Na przykład, jeśli chcesz wprowadzić dziecku awokado, pokrój je na małe kawałki i najpierw przetrzyj. Przechowuj puree w małych pojemnikach i podawaj dziecku świeże. Wieloskładnikowe puree najlepiej wprowadzać, gdy dziecko ma od 6 do 10 miesięcy. Zawsze, gdy wprowadzasz nowy pokarm, nadzoruj dziecko podczas jedzenia.
Choć większość wieloskładnikowych produktów dla dzieci jest wolna od ryzyka zadławienia, warto unikać pewnych rodzajów pokarmów, aby zmniejszyć ryzyko. Ogólnie rzecz biorąc, pokarmy z małymi kośćmi lub kawałkami mogą stanowić zagrożenie zadławienia. Niektórych pokarmów należy unikać całkowicie, w tym całych winogron i orzechów. Miód nigdy nie powinien być podawany dziecku, dopóki nie ukończy co najmniej dwunastu miesięcy, ponieważ może powodować zakażenie jadem kiełbasianym.
Innym ważnym aspektem podczas karmienia dziecka jest jego rozmiar. Większy kawałek jedzenia jest bezpieczniejszy dla młodszego dziecka, ponieważ mogą trzymać się go dłużej podczas żucia i ssania. Pokarmy dla dzieci w wieku od sześciu do dziewięciu miesięcy powinny być pokrojone w dwu- lub trzycalowe paski. Pokarmy dla dzieci w wieku od 9 do 12 miesięcy należy kroić na kawałki wielkości grochu. Banany należy przekroić na pół i usunąć skórkę, co ułatwi dziecku trzymanie owoców.
Innym ważnym środkiem ostrożności jest unikanie pozwalania dziecku na jedzenie dużych kawałków jedzenia na raz. Jeśli czujesz potrzebę szybkiego zjedzenia dużej porcji jedzenia, zawsze możesz podać dziecku mniejsze porcje. Unikaj również podawania orzechów i całych winogron dzieciom poniżej 7 roku życia. Mądrze jest też upewnić się, że dziecko siedzi i je niewielką ilość na raz.