Kiedy pojawiają się zęby u niemowląt?

Kiedy pojawiają się zęby u niemowląt?

Zęby u niemowląt zaczynają wyrastać, gdy dziecko ma od roku do dwóch lat. Jako pierwszy wyłania się siekacz centralny w dolnej szczęce. Następnie pojawiają się cztery boczne siekacze (zęby boczne), a po nich cztery pierwsze zęby trzonowe. Spiczaste zęby pojawiają się zazwyczaj między drugim a trzecim rokiem życia. Po nich przychodzą cztery drugie zęby trzonowe i dwa trzecie zęby trzonowe.

Znaki i objawy ząbkowania

Ząbkowanie u niemowląt może powodować duży dyskomfort dla Twojego dziecka, dlatego ważne jest, aby być świadomym objawów i sposobów leczenia. Na przykład, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe mogą pomóc dziecku poczuć się lepiej podczas ząbkowania. Zapytaj swojego pediatrę o konkretne zalecenia. Możesz również dać dziecku ciepłą kąpiel lub delikatne kołysanie, aby je uspokoić. Istnieje również wiele domowych środków na ból związany z ząbkowaniem, w tym kostki lodu, które są zaskakująco kojące.

Większość rodziców stwierdza, że ich dziecko doświadczy tych objawów między czwartym a ósmym miesiącem życia. Niektóre wspólne objawy obejmują drażliwość, brak snu i spuchnięte dziąsła. Mogą one również ślinić się lub wymiotować i stracić apetyt. Gorączka jest również powszechne, choć nie zawsze obecne. Podczas gdy gorączki nie są powszechne podczas ząbkowania, temperatura powyżej 100,4 F powinna być oceniana przez pracownika służby zdrowia.

Większość dzieci ma wszystkie swoje zęby mleczne do około dwóch lat. Podczas ząbkowania jest normalną częścią rozwoju, niektórzy rodzice mogą doświadczyć objawów, które mogą być alarmujące. Jeśli martwisz się o swoje dziecko, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub NHS 111. Lekarz pierwszego kontaktu może udzielić Ci porady medycznej na temat stanu Twojego dziecka i przedstawić plan opieki. Nie należy jednak wpadać w panikę; dziecku w końcu wyrosną wszystkie zęby mleczne.

Wiek, w którym wyrastają zęby dziecka

W miarę jak dziecko rośnie, pierwsze zęby zwykle przebijają się przez dziąsła w wieku około 6 miesięcy. Pierwsze dwa zęby, które wyrastają to zazwyczaj dolne centralne siekacze. Pozostałe zęby pojawiają się później, zazwyczaj parami, a do około 2,5 roku życia wszystkie zęby dziecka powinny być obecne. Jednak niektóre dzieci mogą odczuwać objawy ząbkowania kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszego zęba.

Na ogół zęby stałe zaczynają wyrastać około szóstego roku życia, chociaż mogą pojawić się wcześniej lub później. Większość zębów stałych zaczyna wyłaniać się kilka tygodni po tym, jak wypadną dziecku zęby podstawowe. Pod koniec swojego rozwoju każde dziecko ma około dwudziestu zębów pierwotnych. Służą one jako miejsce dla zębów stałych, które wyrosną w przyszłości. Proces ten jest bardzo ważny dla zdrowia dziecka, a ich zęby powinny być szczotkowane codziennie dla dobrej higieny jamy ustnej.

Zęby przechodzą po jednym zębie na raz i mogą powodować dyskomfort lub pęcherze na dziąsłach. Siekacze, z drugiej strony, powodują gładkie, niebieskawe obrzęki. Podczas tego procesu, dziąsła oddzielą się, aby umożliwić wyłonienie się zęba. Powszechne jest również to, że wszystko, co dostaje się do ust, powoduje ból. Chłodna ściereczka lub łyżeczka może pomóc ukoić dziąsła w tym czasie.

Pielęgnacja zębów dziecka

Kiedy dziecku po raz pierwszy zaczynają rosnąć zęby, jego dziąsła i zęby powinny być dokładnie oczyszczone i zbadane. Używaj miękkiej ściereczki lub szczoteczki do zębów przeznaczonej dla niemowląt, aby uniknąć podrażnień. Możesz również użyć małej szczoteczki na palec z niewielką ilością pasty do zębów z fluorem. Im wcześniej dziecko zacznie zdobywać zęby, tym łatwiej będzie utrzymać je w zdrowiu. Ważne jest jednak, aby być konsekwentnym w kwestii szczotkowania i nitkowania.

Po pojawieniu się pierwszego zęba Twój pediatra może sprawdzić zęby i porozmawiać z Tobą o właściwej opiece stomatologicznej. Twój pediatra prawdopodobnie zaleci lakier fluorkowy, aby zapobiec ubytkom. Pierwsze zęby dziecka powinny być szczotkowane dwa razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu i niewielką ilością pasty do zębów. Należy również unikać umieszczania butelki w pobliżu ust noworodka, ponieważ może to powodować próchnicę.

Jeśli martwisz się o zdrowie jamy ustnej swojego dziecka, regularnie odwiedzaj dentystę. Dentysta będzie mógł odpowiedzieć na wszelkie pytania, które masz na temat osi czasu dla zębów dziecka. Dentysta będzie mógł również odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące szczotkowania i nitkowania zębów. Jako rodzic powinieneś dawać dobry przykład, szczotkując zęby po każdym posiłku i nitkując je raz dziennie. I oczywiście powinieneś regularnie odwiedzać dentystę, co najmniej dwa razy w roku.